Second Life / İkinci Hayat, Beni hergün baştan yarat

“Anche Chung: Sanal Emlâkta Global Lider.” Şaka gibi bir slogan değil mi? Kendisi bir dolandırıcı değil, Second Life isimli bir sanal dünya içinde sanal emlâk alıp satarak bir milyon Amerikan Doları kazanmış ilk kişi. Çinli bir hanımmış. Tekrar ediyorum; 30 ay içerisinde 9.95 $’ı 1.000.000 $ haline getirmiş.

Second Life, kendi bilgisayarınızın başından katılabildiğiniz, 3 boyutlu sanal bir dünya. Ama bir oyun değil çünkü ortada bir amaç ya da hikaye yok. Üye olduktan sonra kendinizi istediğiniz gibi baştan yaratıyor ve ikinci hayatınızı yaşıyorsunuz.

Besbelli ki, Neil Stephenson’un Metaverse’ünden (o da tabii bir milyon başka yerden) etikelenerek 2003 yılında Linden Labs isimli bir firma tarafından yaratılmış.
Kendi gerçek ekonomisi ve Amerikan Doları’na çevrilebilir gerçek bir para birimi var. Bugün itibariyle 268 L$ (Linden Dollar) 1 Amerikan Doları’na tekabül ediyor. Ve dün oyunda 1,228,718 $ el değiştirmiş. Bunları biliyorum çünkü geçtiğimiz hafta Reuters, hem Second Life’ın içinde bir büro hem de birinci yani normal hayatta Second Life haberlerini takip eden bir servis açtı. (http://secondlife.reuters.com/) Köşe yazarı olarak da ünlü fütürist ve çılgın çizgi roman yazarı Warren Ellis’i tuttular.

Second Life, sanal dünya denemeleri arasında tabii ki ilk değil, ancak içindeki her nesnenin üyeler tarafından üretildiği ve üyelerin yarattıkları her şeyin telif haklarının sahibi olduğu ilk dünya.

Bir şey üretmek zor değil ancak emek istiyor. Karşılığında alınan para da bu emeğin karşılığı. Neler üretilip satılabiliyor derseniz, evler, arabalar, vücutlar, bu vücutları kaplayan deriler, saçlar, kıyafetler, şapka, kolye, dövme gibi aksesuarlar, dans animasyonları, farklı yürüyüş animasyonları, kalabalık içinde ilgi çekmenize yarayan jest ve mimikler.

Çılgın bir pazar var. Ve diğer Second Life sakinlerinin sizi ciddiye alabilmesi için, üye olunca kavuştuğunuz standart vücudun üzerinde değişiklikler yapmış olmanız gerekiyor. İşte o zaman birisi sizi süzdükten sonra, “Hey, kıyafetini çok beğendim. Bu ceketi nereden aldın?” diye soruveriyor ve sosyalleşmeye başlamış oluyorsunuz.

Her sosyalleşilen sanal ortam gibi, burada da herkesin bilinçaltında bir miktar seks var. Ve elbet bu dünyada da sekse benzer bir şeyler yapılabiliyor. Birtakım animasyon tetikleyen toplar kullanılarak enteresan görüntüler elde edilebiliyor. Fakat bunun için önce kendinize bir cinsel organ satın almanız gerekiyor. Zira fabrika çıkışı vücudunuz melekler gibi cinsiyetsiz. Çeşitli cinsel uzuv modelleri mevcut. Hatta, gerçek dünyada bilgisayara bağlanabilen seks oyuncaklarını Second Life üzerinden kontrol edilebilir hale getirmişler.
Cinsellik gibi konularda çuvallasa da, normal hayatı sürdürebilmek için hepimizin yaptığı minimal yaşam mühendisliğine ikinci hayatta hiç gerek yok. Dişlerinizi fırçalamıyorsunuz, giyinmek 1 saniye sürüyor, traş olmak, yıkanmak diye bir şey yok. Bir yerden bir yere ışınlanarak ulaşıyorsunuz, hatta uçabiliyorsunuz. Örneğin kendinize yeni bir deri satın almak için yapmanız gereken, deri satan dükkanların listesini döküp, hoşunuza gidene ışınlanmak. Sonra da dükkanın içindeki deri galerileri arasından beğendiğinize tıklayıp satın almak. Almadan önce deneyebiliyorsunuz bile.

Bu sanal dünya içinde ne kadar çok şeyin gerçek dünyada aslında olmasını istediğimiz gibi çalıştığına şaşırırsınız. Bu şekilde bakınca bir yandan da gerçek dünyanın geleceğini, “ben” dediğimiz şeyin o kadar güvenilir olmadığını ve neredeyse tamamiyle dış görünüş seçimlerimiz üzerinden yaratıldığını görür gibi oluyoruz. Meğer dış görünüşümüzü, hatta cinsiyetimizi bir tık ile değiştirebileceğimiz dünyaları özlüyormuşuz.

Denemeye karar verir de bana rastlarsanız, bir merhaba demeyi unutmayın. Oradaki adım Hafif Gaudio.
Sanal emlak kraliçesi Anche Chung’un resmi web sitesi ingilizce
Secondlife.com ingilizce
Neil Stephenson’un Snow Crash romanı wikipedia, ingilizce
Reuters’in Second Life servisi ingilizce
Second life ve sex oyuncakları bağlantısı ingilizce

3 Comments

  1. size arkadaşlık için kart attım second life da,sizinle tanışmak isterim ve elbette eğer sizin için yük olmazsam second life hakkında sorular sormak iyi günler.

  2. merhaba cookietan, maalesef uzun zamandır bakamıyorum secondlife’a. ben fırsat bulup baktığımda siz çoktan ilerlemiş, benim sorularıma cevap veriyor olursunuz. selamlar.

  3. :) sanırım öyle oldu çok geç baktım cevabınıza yardımcı olabileceğim bir şey olursa adımı biliyorsunuz belki bi yerlerde karşılaşırız…

Leave a Reply