Blogcuların kısır döngüsü

Artık blog nedir biliyor olduğunuzu tahmin ediyorum. Günlük hayatımıza girmiş bir kelime zira. Ama yine de kaçırdıysanız kısaca tarif edeyim: Türkçeye “internet güncesi” şeklinde tercüme ediyorlar ama bu ifade blogların sadece bir kısmını tarif ediyor. Blog aslında bir web sitesi formatı. Bilgiyi en son girdi en üstte gözükecek şekilde alt alta sıralanmış parçalar halinde veren web siteleri bu formata giriyor. Dolayısıyla sahibinin yediklerini içtiklerini anlatanları da var, belirli bir konuda uzmanlaşmış, işini ciddiye alan, haber kaçırmayanları da var.

Dünyada işini iyi yapan, kalemi kuvvetli blogcular artık geçimlerini bloglarından sağlayabiliyor, bazıları çok zengin bile olabiliyorlar. Ünlü köşe yazarlarından farkları yok. Bir yazıları ile koskoca bir şirketi derinden yaralayabiliyorlar, başka bir şirketin yaralarına merhem olabiliyorlar.

Türkiye’de blog yazarlarında henüz böyle bir iktidar yok, çünkü okurları çok çok az. Hatta blog okurlarının sadece diğer blog yazarları olduğundan şüpheleniyorum. Türkiye’de ortalama internet kullanıcısı haberlerini, hava durumunu, günlük falını, bikinili güzelini aynı kaynaktan almaya alışmış durumda. Talep ettikleri her şeyi bir arada sunan bu sitelerden insanları ayırmak, iyi blogları takip etmelerini sağlamak için onlara bir katma değer vermek gerekiyor. Temalı blogların konularını çok iyi takip etmeleri, gazetelerden daha hızlı, daha etkileşimli, daha bağımsız ve güvenilir hale gelmeleri gerekiyor.

Bunun sağlanabilmesi için blogların maalesef paraya ihtiyaçları var. Atıyorum, fotoğrafçılık temalı bir blogun sahibi Köln’deki Photokino fuarına gidip yeni çıkan fotoğraf makinelerini canlı canlı tanıtabilmeli, bu seyahatin masrafını cebinden değil blogunun gelirlerinden ödeyebilmeli.

Kısır döngüyü hissettiniz mi? Blog sahibi parası olmadığı için insanlara kendisini okutamıyor, okutamadığı için de para kazanamıyor. Bu döngüden tek bir çıkış yolu var, o da fedakarlık ve özveri ile bıkmadan usanmadan bloglamak. Bu yüzden Türkiye’nin tutmuş bloglarına saygım sonsuz.

3 Comments

  1. […] içerikli ilk blog yazarlarından Hasan Yalçınkaya bu durumu kısır döngü olarak açıklıyor. Bunun sağlanabilmesi için blogların maalesef paraya ihtiyaçları var. Atıyorum, […]

  2. Şimdilik ülkemizde ‘blog yazarlarının okuyucuları diğer blogların yazarları…’ Yazdıklarınıza katılıyorum.

  3. türkçe içerik blogla zengin olmak bu yollarla mümkün değil olunacak yollarıda türk blogcular hiç bilmiyor malesef

Leave a Reply