Gelecekten Haberler

Teknoloji münecciminiz olarak bugün gelecekten haberler vermeye niyetlendim. Esas amacım 40 yıl sonra bu yazıya rastladığımda bol bol gülmek. Bahsedeceğim her şey önümüzdeki 20 yıl içinde gerçekleşebilir. Gerekli hazırlıkları yapmak sizin elinizde.

Müzik
Duyduğumuza göre CD dükkanları kapanmaya başlamış bile. Birkaç yıl içinde bütün müzik alışverişi internet üzerinden yapılıyor olacak. Birkaç tane büyük iTunes benzeri dijital müzik pazarı doğacak ve birbirlerini yiyecekler. Hiçbir plak şirketine bağlı olmayan müzisyenler hem tanıtımlarını hem de satışlarını bu tip siteler üzerinden kendileri yapabilecekler. (artist 2.0: https://chatkapi.com//hop/artist) DRM (dijital hak kontrolü) teknolojileri, yani insanların sahibi oldukları müzikleri paylaşmalarını engelleyen teknolojiler, özellikle arkadaşınızdan aldığınız müziği üç dinlemeden sonra silen Microsoft’un Zune’u gibi şeyler yok olacak.

Cep Telefonu
Sayın cep telefonu melodisi satıcıları. Üzgünüm, uydurma sektörünüz çöpe gidecek. Cep telefonları nisbeten kapalı bir teknoloji olarak şimdiye kadar melodidir, komik videodur, bunların satışından gelir elde etmenize müsade ettiler. Şu anda bile birazcık kurcalama ile isteyenler para vermeden istedikleri melodiyi, istedikleri youtube videosunu telefonlarına koyabiliyorlar. İleride bu daha da kolaylaşacak. Müşteriniz kalmayacak. Bütün telefon konuşmaları ya internet üzerinden yapılacak ya da telefon şirketleri bizi soyduklarını itiraf edip fiyatlarını internet üzerinden konuşma fiyatlarına (sıfır) çok yaklaştıracaklar.

Masaüstü üretimi
3 boyutlu yazıcıların ucuzlaması ve yaygınlaşması ile, herkes canının istediği her şeyi üretebilir hale gelecek. Şehirlerden bunalan insanlar köylere taşınacaklar, burada 3 boyutlu yazıcılarına ürettirdikleri şeylerle geçinecekler. Açık kaynak kodlu üretim başlayacak, ev yapımı iPod’lar, cep telefonları olacak.

Internet
Dünya üzerinde kablosuz internet erişimi olmayan tek bir metrekare dahi kalmayacak. Buna atmosferin katmanları stratosfer, iyonosfer gibi wi-osfer denecek. Reklamlar monitörden üstümüze fışkırmaya başlayacaklar. Bu fışkırma yöntemini keşfeden şirketi Google derhal satın alacak. Birçok internet uygulaması merkezi bir sunucudan değil dağınık milyonlarca bilgisayar tarafından kontrol edilecek. (bakınız p2p sosyal ağ projesi Appleseed https://chatkapi.com//hop/appleseed) Öte yandan, hiçbir şeyimiz kendi bilgisayarımızda durmayacak. Kendi bilgisayarımız dediğimiz şey internette birtakım servislerden ibaret olacak. Bu servisler insanların çok iyi yaptığı şeyler ve bilgisayarların çok iyi yaptığı şeyleri birleştirerek aklımıza hayalimize gelmeyen hizmetler sunacaklar. eBay’deki itibarımız yeni namus meselemiz olacak. Birisi kötü yorum aldığı için cinayet işleyecek.

Enerji, çevre, su
Çok ucuza her türlü sıvıyı içme suyuna çeviren bir alet keşfedilecek (aslında Segway’in mucidi Dean Kamen stirling motorlarından faydalanarak keşfetti sanırım: https://chatkapi.com//hop/kamen). Yine çok ucuza yanabilen her şeyden elektrik üreten bir alet icad edilecek ve su temizleyen cihazın elektriğini o verecek. Güneş ve rüzgar enerjisi elektriğe çok daha ucuza çevrilebilecek. (bakınız İspanya’da bir güneş çiftliği: https://chatkapi.com//hop/gunes ve rüzgar enerjisi depolayan uçak: https://chatkapi.com//hop/ruzgarucak) Kendi enerjisini kendisi üreten yerleşim birimleri, “yeşilköy”ler türeyecek. Bu yerlerde oturanlarla Southpark karakterleri dalga geçecek.

Çin
Çinlilerin değil Amerika, Meksika kadar adam başı petrol tüketmeye başlamaları ile petrol artık satın alınması imkânsız hale gelecek. Tahayyül edilebilen her şeyden sadece bir tane dahi üretebilen Çin fabrikaları türeyecek. Müşterilerinin sitelerine girip reklamlarına tıklayan (clickfarm/tıklama çiftliği), oyunlarda hayali para kazanıp sonra gerçek para karşılığı satan (gold farm/altın çiftliği) ve bunu çinli gençleri süistimal ederek yapan oluşumlar artacak. Google önlem olarak Çin’den gelen tıklamaların parasını ödemeyeceğini açıklayacak.

Google
Reklam altyapısı ile internette tıklama başına para kazanan Google, bu teknolojisini gerçek hayata da taşıyacak. (Reklam panolarına bakan gözleri sayan özel kameralar üreten bir şirketi satın almışlar bile: https://chatkapi.com//hop/goz) Google Maps ve Earth canlı görüntü vermeye başlayacak, sapıklara gün doğacak. Ayrıca 2017’de Google bir punduna getirip bütün interneti satın alacak. (https://chatkapi.com//hop/googleinternet)

Beynimiz
Çok fazla bilgi yüzünden beyinlerimiz çok çabuk yorulmaya başlayacak. Bu bilgilerin o anda işimize yaramayanlarını bizden gizleyen çözümler çıkacak. Bir iş günü o kadar yorucu olacak ki bir saat sürecek. (https://chatkapi.com//hop/beyin) Yutarak değil başa takılarak kullanılan elektronik uyuşturucular türeyecek. Beyin dalgalarını manipüle ederek halüsinasyon gösterebilecekler. Bu alet evde yapılabilecek kadar basit olacak, yasa dışı olacak ama herkes gizli gizli kullanıyor olacak.

Sağlık
Kök hücre dilemması çözülecek ve kullanımı kabul edilecek. Kök hücrelerden yeni organlar üretilecek, hatta falda organ çiftliği gördüm. Mahallenizin DNA laboratuvarı olacak. Bir de DNA bazlı eş bulma servisleri açılacak diye tahmin ediyorum.

Nüfus
Koyu renkli baskın genler, dünya nüfusunun çoğunluğunu oluşturacak. Batıda dahi beyazlar azınlıkta olacak. Bizim kuşağın ölmeyi reddetmesi üzerine genel nüfusun neredeyse yarısı yaşlı olacak. Akşam yemeği saat 5’e alınacak.

Bilgisayarlar
Minority Report filminde Tom Cruise’un ellerini kollarını sallayarak kullandığı teknoloji icad edilse de tutmayacak (yorucu). Mouse ve klavye kullanmaktan daha az efor sarfettiren bir kullanım şekli doğarsa tutacak ama sanmıyorum. Ses ile idare, göz bebeği ile idare gibi şeyler kesinlikle daha yorucu. Her gelecek tahmini yazısının klasiğidir; giyilebilir bilgisayarlar olacak. Yolda giderken gözlüğümüzün kenarından IMDb’de artist araması yapabileceğiz. Her çocuğa bir laptop (http://www.laptop.org) isimli 100$’a maledilmiş laptoplar Afrika’da birçok dahi çocuğun keşfedilmesini sağlayacak.

Sosyal durumlar
İnsanlar mahremiyetlerini bir kenara bırakacaklar, yediklerini içtiklerini, akıllarından geçen her şeyi mütemadiyen yayınlayacaklar. Bir şey düşünüp de yayınlayamamak gibi yeni bir endişe ve stres formu gelişecek. İnsanlar sanal olarak ordu halinde (bütün arkadaşları ile birlikte) dolaşmaya başlayacaklar. Alışveriş yaparken arkadaşlarınız o eteğin size yakışıp yakışmadığını oylayarak bildirecekler. Secondlife’ta birisi hamile kalacak. Bu mucizevi çocuk Secondlife’ın Neo’su / İsa’sı olacak, bu tarafa geçmeye çalışacak.

Televizyon
İnternetin sıkıştırması ile zaten harika eserler vermeye başlamış olan televizyonlar daha da şoke edici, daha da çılgın olacaklar. Herkes yeni televizyonlar çok interaktif olacak diyor ama bilemiyorum. İnsan çalışmak değil zombi gibi karşısında oturmak istiyor. Şu güzel olabilir: Televizyonlarımızın hepsi zaten internete bağlı olacaklar, bunun yanında o anda ekranda gördüğümüz kişilerin yüzlerini tanıyıp haklarında bilgi verebilirler (bunun patentini alayım). Türk televizyonları yayınladıkları program akışına sadık kalabilirlerse inşallah bizde de TiVo benzeri kolaylıklar olacak.

Devletler
Devletler seçimleri internet üzerinden asla yapmayacaklar (hacklenir macklenir). Devlet adamları daha ulaşılabilir olmaya zorlanacaklar ama milyonlarca e-posta ile baş edemeyecekler. En az bir kişi yeni icad edilmiş havada süzülen ve kendi kendine yeten bir evde yaşamaya başlayacak ve “Ben artık her şeyimi kendim üretiyorum; sizin elektriğinize, suyunuza, yolunuza ihtiyacım yok. Artık vergi mergi vermiyorum” diyecek. Hava sahasını işgalden indirilecek. Arnold Schwarzenegger kesinlikle Amerika başkanı olacak.

15 Comments

 1. Yazılarınızı hayranlıkla okuyorum, gerçekten çok güzeller. Parmaklarınıza sağlık.

 2. :) teşekkür ederim, o sizin teveccühünüz.

 3. […] gelcek hakkında yorumlar yapılan ve olması muhtemel şeylerden bahsedilen çok güzel bir yazı var.  Okuyun onu. 20 Haziran, […]

 4. esasında yazdığınız yazı gelecek değil ;) bu gün… sadece romalılar zamanından beri bisiklet yapılması mümkün iken neden 1800’lü yıllara kadar beklenildiği gibi bir durum… bu arada, sanal nedenli gerçek cinayetler bu gün dahi işlenmiyor mu?

 5. ÇOk başarılı bir yazı bence ellerinize sağlık. Ancak ben gelecek hakkında biraz daha karamsarım… Örneğin gelecekte atmosferin gördüğü zarardan kaynaklı radyasyona maruz kalmamak için ilgin maddelerden yapılmış giysiler giyeceğiz. Ayrıca kişisel silahlanma inanılmaz boyutlara ulaşacak. Suyun birim fiyatı petrolle denk ya da daha pahalı olacak. Tabi günümüzdeki petrol fiyatından bahsediyorum. Çünkü petrol yakın gelecekte tükenecek. İnsanlar hastalıklara ilaç yetiştiremeyecek. Her yok olan tür yeni bir ölümcül salgına sebep olacak (bkz: kuş gribinin ardından kırım kongo kanamalı ateşinin türemesi vs….) nüfus 10 milyar civarına çıkıp hızla 4-3 milyara düşecek vs……… diye tahmin ediyorum. Kısacası dünyanın teknolojiden başka işleri olacak.

 6. @emrah: sanal sebeple cinayet tabii işleniyor. ben şey demeye çalışıyorum, ebay repütasyonu artık yeni namus olacak.

  @psycho clown: haklsınız, bunlar da muhtemel. ben neşeli şeylere konsantre olmaya çalıştım. fena şeyleri her gün duyuyoruz.

 7. çok güzel en güzelide elektrik su ve yola para vermeyip verğı ödememek.

 8. Bence VoIP teknolojisi sandığımızın aksine daha değişik boyutlar alacak hatta google el atacak (gör bak sen) reklam vs. birşeyler düşünecek ona. (kesin)
  Diğer bir gelişen sektör ise IPTV şeyleri. Bildiğim kadarı ile Rusya başta olmak üzere ciddi yatırımlar yapıyorlar. İsteriz ki Türkiye’de de yaygın olsun. (ttnet faktörünü saymıyorum ve diliyorum ki o zamana kadar google almış olsun) Bu alanda da değişik reklam stratejileri görüp dilimiz uçuklayabilir.
  Ha birde quantum olayları gelişebilir (dna entegreli çipler felan) karşımıza bir gün tranformersta ki gibi optimus prime çıkarsa selamun aleyküm deyip hiç abes karşılamayabiliriz.

 9. Evet, hepsi de olabilir…

 10. çpğu mantıklı geldi ama içlerinden gerçekleşmeyecek olanlar da var bence

 11. yazılarınızı gerçekten çok dikkatle vehayranlıkla okudum.bu sitede yazılarınızın devamını bekler hayatınızda başarılar dilerim.

  HAKAN DEMİRCİ
  flamenco gitarist

 12. teşekkürler, Hakan bey.

 13. süpermiş :)

  bu yazının sosyomat’taki versiyonunda rydeen‘de süper tahminler yapıyor

 14. yıllar sonra gelen yorum:

  harika! :)

Leave a Reply